Bądź widoczny na drodze – noś odblaski! - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź widoczny na drodze – noś odblaski!

Data publikacji 04.12.2015

W związku z pogarszającymi się warunkami drogowymi zmniejsza się również widoczność na drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego. Sokólscy policjanci przypominają pieszym i rowerzystom o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zapadnięciu zmroku poza terenem zabudowanym oraz wyposażeniu jednośladów w obowiązkowe oświetlenie.

W trakcie codziennej służby policjanci sokólskiej drogówki dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Szczególną uwagę zwracają na pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym po zmierzchu. Przypominają im, że mają obowiązek noszenia odblasku w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci zachęcają wszystkich pieszych, również tych poruszających się w mieście, do noszenia takich elementów, gdyż każdy kierowca jadąc po zmroku w rejonie przejścia dla pieszych jest w stanie dużo szybciej i z większej odległości zauważyć pieszego z odblaskiem niż osobę w ciemnym ubraniu bez niego. Dodatkowo, policjanci w trosce o bezpieczeństwo napotkanych niechronionych uczestników ruchu drogowego, wręczają im elementy odblaskowe.

Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, czapki, czy też kamizelki. Ważne jest umieszczenie ich w odpowiednich miejscach - na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych.

Przypominamy, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasków  w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji –www.sokolkaka.policja.gov.pl