Noś odblaski - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Noś odblaski

Data publikacji 20.01.2016

Sokólscy policjanci ruchu drogowego zwracają szczególną uwagę na zachowania pieszych i kierowców w pobliżu przejść dla pieszych oraz sprawdzają jak piesi wywiązują się z obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym po zapadnięciu zmierzchu. Mundurowi przypominają też o zachowaniu ostrożności na drodze oraz zachęcają pieszych do noszenia elementów odblaskowych również na terenie miasta.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, w ramach działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, stale sprawdzają jak piesi wywiązują się z obowiązku noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Napotkanym pieszym przypominają, że każda osoba w takiej sytuacji ma obowiązek noszenia odblasku w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki niemu staje się wcześniej widoczna dla kierowców, którzy mogą w bezpieczny sposób rozpocząć manewr omijania takiej osoby. Sokólscy policjanci zwracają się także z apelem do rodziców, aby sprawdzili czy ich dziecko posiada i czy w odpowiedni sposób używa elementu odblaskowego.

Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, czapki, czy też kamizelki. Ważne jest umieszczenie ich w odpowiednich miejscach - na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych.

Policjanci przypominają, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasku w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.