Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - Odblaski - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - Odblaski

Data publikacji 19.02.2016

Ograniczona widoczność na drogach oraz złe warunki atmosferyczne mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Grupą najbardziej narażoną na udział w zdarzeniach drogowych są piesi, którzy często po zapadnięciu zmroku poruszają się poza terenem zabudowanym bez obowiązkowych odblasków, bądź w niewłaściwy sposób korzystają z drogi. Policjanci sokólskiej drogówki stale przypominają pieszym, że dzięki odblaskom noszonym w widoczny sposób dla innych uczestników ruchu drogowego stają się bardziej widoczni, przez co bezpieczniejsi.

We środę funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, w ramach działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, sprawdzali jak piesi wywiązują się z obowiązku noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Napotkanym pieszym wręczali odblask i przypominali, że każda osoba w takiej sytuacji ma obowiązek noszenia odblasku w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki niemu staje się wcześniej widoczna dla kierowców, którzy mogą w bezpieczny sposób rozpocząć manewr omijania takiej osoby. Sokólscy policjanci zwracają się także z apelem do rodziców, aby sprawdzili czy ich dziecko posiada i czy w odpowiedni sposób używa elementu odblaskowego.

Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, czapki, czy też kamizelki. Ważne jest umieszczenie ich w odpowiednich miejscach - na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych.

Policjanci przypominają, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasku w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji –www.sokolka.policja.gov.pl