Noś odblaski - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Noś odblaski

Data publikacji 06.03.2016

Sokólscy policjanci w codziennej służbie zwracają szczególną uwagę na zachowania pieszych i kierowców w pobliżu przejść dla pieszych oraz sprawdzają jak piesi wywiązują się z obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym po zapadnięciu zmierzchu. Mundurowi przypominają też o zachowaniu ostrożności na drodze oraz zachęcają pieszych do noszenia elementów odblaskowych również na terenie miasta.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, nadal prowadzą działania których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na niezgodne z prawem zachowania pieszych oraz sprawdzają jak kierowcy zachowują się w pobliżu przejść dla pieszych. Policjanci apelują tym samym o rozwagę i ostrożność. Lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa i wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych, a także omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby udzielić pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - mogą zakończyć się poważnym w skutkach wypadkiem drogowym. Mundurowi sprawdzają rownież jak piesi wywiązują się z obowiązku noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Napotkanym osobom przypominają, że każdy w takiej sytuacji ma obowiązek noszenia odblasku w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki niemu staje się wcześniej widoczny dla kierowców, którzy mogą w bezpieczny sposób rozpocząć manewr omijania. Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, czapki, czy też kamizelki. Ważne jest umieszczenie ich w odpowiednich miejscach - na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

Sokólscy policjanci zwracają się także z apelem do rodziców, aby sprawdzili czy ich dziecko posiada i czy w odpowiedni sposób używa elementu odblaskowego.

Wmyśl aktualnie obowiązujących przepisów, każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasku w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji –www.sokolka.policja.gov.pl