Akcja Piesi - Odblaski - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja Piesi - Odblaski

Data publikacji 17.03.2016

Sokólscy policjanci w trakcie codziennej służby prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przypominają, że człowiek idący z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów. Od 31 sierpnia 2014 r. piesi, którzy po zmroku poruszają się poza obszarem zabudowanym, mają obowiązek posiadać element odblaskowy widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Sokólscy policjanci w trakcie codziennej służby prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. We wtorek odbyły się cotygodniowe działania „Pieszy”, w ramach których funkcjonariusze WRD KPP w Sokółce sprawdzali jak piesi wywiązują się z obowiązku noszenia odblasków po zapadnięciu zmierzchu poza terenem zabudowanym. Przypominali napotkanym osobom nie stosującym się do posiadania wymaganych elementów odblaskowych, że dzięki odblaskom stają się widoczni dla kierowców nawet z odległości 150 metrów. Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Tylko we wtorek 5 osób za brak ustawowego elementu odblaskowego otrzymało od funkcjonariusza odblask oraz mandat karny.

Przypominamy, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasków  w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji –www.sokolka.policja.gov.pl