Noś odblaski - „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Noś odblaski - „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 15.04.2016

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sokółce stale prowadzą działania ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi przypominają pieszym o konieczności noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym w porze wieczorowo-nocnej, a kierowcom o zachowaniu szczególniej ostrożności w okolicach przejść dla pieszych.

W ubiegłą środę i czwartek mundurowi z sokólskiej drogówki prowadzili wzmożone działania pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Miały one na celu zwrócenie szczególnej uwagi na niewłaściwe zachowanie kierowców i pieszych w rejonie przejść dla pieszych. Sprawdzali również jak piesi wywiązują się z obowiązku noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Napotkanym pieszym wręczali odblask i przypominali, że każda osoba w takiej sytuacji ma obowiązek noszenia odblasku w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki niemu staje się wcześniej widoczna dla kierowców, którzy mogą w bezpieczny sposób rozpocząć manewr omijania takiej osoby. Sokólscy policjanci zwracają się także z apelem do rodziców, aby sprawdzili czy ich dziecko posiada i czy w odpowiedni sposób używa elementu odblaskowego. W 12 przypadkach popelnionych wykroczeń przez pieszych, aż 5 dotyczyło przychodzenia w miejscu niedozwolonym, natomiast 1 osoba została ukarana mandatem karnym za przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle.

Policjanici jednocześnie przypominają, że odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, czapki, czy też kamizelki. Ważne jest umieszczenie ich w odpowiednich miejscach - na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych.

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasku w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl