Porady i ostrzeżenia sokólskich mundurowych - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Porady i ostrzeżenia sokólskich mundurowych

Data publikacji 25.05.2016

Aby zbliżające się wolne dni weekendowe upłynęły pod znakiem bezpiecznego wypoczynku należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Apelujemy. Zadbajmy o bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich i naszego mienia.

ZANIM WYJDZIEMY Z DOMU, PAMIĘTAJMY:

·   Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Jeżeli wyjeżdżamy poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem. Poprośmy, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe, gdyż może to być znak, że w mieszkaniu nie ma nikogo.

·   Przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie, przede wszystkim zamknijmy drzwi i okna.

·   Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe.

·   Starajmy się podczas naszej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki.

·   Pamiętajmy o tym by zakręcić zawory z wodą i gazem.

·   Gdyby po powrocie okazało się, że dokonano włamania do naszego mieszkania - niczego nie ruszajmy i natychmiast powiadommy Policję.

 

DODATKOWO PAMIĘTAJMY:

·   Jeżeli zobaczymy na klatce schodowej lub pod oknami obce, nieznane osoby zachowujące się podejrzanie – dzwońmy 997.

·    Jeżeli usłyszymy niepokojące stukania, wiercenia, szurania w mieszkaniu sąsiada, o którym wiemy że wyjechał – dzwońmy 997.

·    Jeżeli zobaczymy nieznane osoby wynoszące z mieszkania sąsiada meble, sprzęt RTV lub AGD – dzwońmy 997.

·    Jeżeli coś niepokojącego dzieje się w naszym otoczeniu – dzwońmy 997.

 

KORZYSTAJĄCYM ZE ŚRODKÓW KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ RADZIMY ABY:

·    W czasie podróży starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

·    Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki.

·    Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów. Starajmy się nie spać podróżując komunikacją publiczną.

·    Jeśli zostaną nam skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty, pamiętajmy aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki Policji.

 

W TROSCE O DZIECI PAMIĘTAJMY

Dziecko pozostające bez opieki osoby dorosłej narażone jest na szereg niebezpieczeństw! Na dorosłych spoczywa obowiązek chronienia dzieci, przewidywania oraz zapobiegania sytuacjom niebezpiecznym.

·    Postarajmy się odpowiednio przygotować dziecko do tego, aby potrafiło należycie zadbać o własne bezpieczeństwo i przewidywać sytuacje mogące stwarzać zagrożenie, przypomnijcie dziecku zasady ruchu drogowego.

·    Zwróćmy uwagę, aby nasze dziecko nie afiszowało się posiadaniem telefonu komórkowego lub innych drogocennych przedmiotów, to pozwoli uchronić je przed staniem się ofiarą kradzieży czy rozboju

·    Wyraźnie określmy, gdzie dziecko może przebywać podczas zabawy na podwórku, wskazując miejsca niebezpieczne. Przypomnijmy także o tym jak powinno się zachowywać w kontakcie z osobami obcymi.

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji –www.sokolka.policja.gov.pl