„Nie ufaj bezgranicznie” w powiecie sokólskim - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Nie ufaj bezgranicznie” w powiecie sokólskim

Data publikacji 17.06.2016

Funkcjonariusz sokólskiej Policji, wspólnie z funkcjonariuszem PSG w Kuźnicy spotkali się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych, aby porozmawiać o zjawisku handlu ludźmi oraz sposobach przeciwdziałania temu procederowi. Spotkanie odbyło się w ramach działań „Nie ufaj bezGRANICznie”.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sokółce w ramach kampanii profilaktycznej „Nie ufaj bezGRANICznie” w minionych tygodniach spotykali się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego Powiatu Sokólskiego. W ubiegłą środę i czwartek wspólnie z funkcjonariuszem Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy gościli w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce oraz Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce. Głównym celem tych zajęć było uświadomienie zebranym, że takie zjawisko jak handel ludźmi istnieje i może dotyczyć każdego z nas. Mundurowi przekazali słuchaczom jak należy zaplanować wyjazd za granicę żeby nie stać się ofiarą tego procederu. Uświadomili, że należy zawsze sprawdzić rzetelność pracodawcy, a w szczególności starać się unikać przypadkowych propozycji pracy wychodzących od całkiem obcych osób lub firm. Młodzież dowiedziała się również o sposobach właściwego przygotowania się do takiego wyjazdu i miejscach, w których w razie potrzeby zostanie udzielona pomoc. Spotkania dotyczące tematu handlu ludźmi pod nazwą „Nie ufaj bezGRANICznie” są realizowane przez sokólskich funkcjonariuszy od wielu lat. 

Pamiętaj, że zanim wyjedziesz za granicę przede wszystkim warto:

- sprawdzić, czy praca jest legalna, czy pracodawca istnieje i czy pośrednik jest godny zaufania

– sprawdzić jakie są możliwości uzyskania pomocy na miejscu, czy działają konsulaty lub inne polskie placówki

– zastanowić się, czy mają tam znajomych, daleką rodzinę. Zebrać adresy, uprzedzić przed wyjazdem, że jadą do ich kraju.

– podać bliskim dane kontaktowe osób, z którymi wyjeżdżają i będą pracować, dane pracodawcy oraz adres, pod którym będą przebywać.

– bezpośrednio po przybyciu na miejsce skontaktować się z bliskimi i przekazać im informacje o swojej sytuacji. Zawsze informować ich o zmianie pracy lub miejsca zamieszkania.

– umówić się, jak często będą się z nimi kontaktować. Ustalić hasło, którym posłużą się w sytuacji zagrożenia.

– zabrać z sobą adresy, numery telefonów i e-maile: do rodziny i bliskich, ambasady, konsulatu RP oraz innych instytucji pomocowych, działających w kraju, do którego się wybierają.

– zabrać z sobą telefon komórkowy i zdjętym simlockiem, aby móc używać miejscowej karty.

– wydrukować mapę miasta lub regionu, do którego się wybierają, zabrać słownik i rozmówki.

– przygotować odpowiednią sumę pieniędzy na powrót do domu lub przetrwanie w czasie poszukiwania innej pracy, gdyby okazało się, że trafili do nieodpowiedniego miejsca

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.sokolka.policja.gov.pl