Pieszy - odblaski na drogach sokólskiego powiatu - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pieszy - odblaski na drogach sokólskiego powiatu

Data publikacji 09.04.2017

W trosce o niechronionych uczestników ruchu drogowego sokólscy policjanci cyklicznie prowadzą działania pn. „Pieszy - Odblaski”. Celem działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych użytkowników dróg, to także okazja do przypomnienia jak ważne dla bezpieczeństwa jest używanie elementów odblaskowych.

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Sokółce w sobotę na drogach powiatu sokólskiego prowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi sprawdzali jak piesi wywiązują się z obowiązku noszenia odblasków po zmroku i po której stronie jezdni poruszają się poza terenem zabudowanym, oraz czy we właściwy sposób przechodzą przez jezdnię. Funkcjonariusze zwracali również baczną uwagę na kierowców jeżdżących w rejonach przejść dla pieszych. Napotkanym pieszym  wręczali odblask i przypominali, że każda osoba idąca po zmroku, poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia odblasku w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki niemu staje się wcześniej widoczna dla kierowców, którzy mogą w bezpieczny sposób rozpocząć manewr omijania takiej osoby. 

Policjanci przypominają, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy,  który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasku w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.