Działania Wydziału Ruchu Drogowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działania Wydziału Ruchu Drogowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa

Data publikacji 15.03.2019

Policjanci z sokólskiego Wydziału Ruchu Drogowego podejmują szereg działań profilaktycznych i edukacyjnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Chcesz wiedzieć jakie?

Sprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego jest tematem priorytetowym dla sokólskich funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego. Organizują spotkania profilaktyczne z uczniami i młodzieżą, żeby ich uczyć bezpiecznych zachować podczas podróży do domu i szkoły, rozmawiają z kursantami szkół jazdy, organizują akcje tematyczne na drogach mające na celu eliminację negatywnych zachowań np. rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy .

Popularnym działaniem profilaktycznym jest akcja „Błysk”, w ramach której funkcjonariusze przy pojeździe służbowym z włączonymi sygnałami błyskowymi pełnią służbę w pobliżu szkół. Pora działania nie jest przypadkowa – to właśnie poranek, kiedy rodzicie przywożą swoje dzieci do szkoły i jest zwiększony ruch na drodze. Kierujący widząc włączone sygnały radiowozu, powinien zachować dodatkową uwagę i ostrożność na to, co się dzieje wtedy na drodze.

Policjanci sprawdzają także stan techniczny autobusów, którymi mają poruszać się dzieci, np. podczas wycieczki szkolnej. Uczestniczą podczas eksperymentów profilaktycznych z odblaskami i również to oni najczęściej je rozdają podczas służby, kiedy po zmierzchu na nieoświetlonej drodze spotykają osoby bez elementów odblaskowych.

W związku ze zgłoszeniami na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa takimi jak „Niewłaściwa infrastruktura drogowa” lub „Zła organizacja ruchu drogowego”, zgłoszenia są sprawdzane i przesyłane  są pisma do zarządcy danej drogi odpowiedzialnej za jej prawidłowe oznakowanie i utrzymanie. Dzięki takiej procedurze braki w oznakowaniu są szybciej uzupełnianie, a zarządca drogi otrzymuje informacje o potwierdzonych uszkodzeniach jezdni.

  • Zdjęcie kolorowe, dwie policjantki stoją naprzeciwko siedzących na krzesełkach uczniów
  • zdjęcie kolorowe, dwie policjantki stoją naprzeciw uczniów
  • Kolorowe zdjęcie, na którym znajdują się kolorowe ulotki i broszury informacyjne rozdawane podczas spotkań