Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

Data publikacji 12.04.2019

Właśnie rozpoczął się okres, w którym większość rowerzystów rozpoczyna swoje rowerowe przejażdżki. Sezon wiosenno-letni wiąże się niestety także z kradzieżami jednośladów. Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, co zrobić, żeby zabezpieczyć swój rower!

Podczas każdego sezonu rowerowego policjanci kontrolują tysiące rowerzystów, sprawdzając jednocześnie, czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy pokrzywdzony przestępstwem, zgłaszając ten fakt, poda również numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce Policji faktu utraty roweru, osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych, wybijanych na ramie, bo nigdy ich nigdzie nie zapisały. Oznakowanie jednośladu przez policjantów polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego oraz na naniesieniu kodu identyfikującego właściciela roweru, metodą tajnopisu.

CHCESZ OZNAKOWAĆ ROWER– WAŻNE:

- przyjedź rowerem;

- musisz mieć przy sobie dowód osobisty;

- jeżeli chcesz, by Twoja niepełnoletnia pociecha miała oznakowany rower zapraszamy Was razem;

- musisz mieć przy sobie także dokumenty potwierdzające jego zakup.

Przypominamy, rower można oznakować w Komendzie Powiatowej  Policji w Sokółce, ul. Białostocka 69b, po uprzednim ustaleniu terminu w godzinach 7:30 – 15:30 tel. /85/ 670 47 51 lub /85/ 670 47 612.Pamiętajmy, aby:

- nie zostawiać rowerów przed blokiem, domem, na klatce schodowej, nawet na chwilę, bez dozoru, czy uprzedniego zabezpieczenia,

- pozostawiając rower najlepiej używać dobrych zapięć rowerowych typu U-lock lub hartowanego łańcucha, których przecięcie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zwykłych linek; lepsze zapięcia zawsze będą tańsze niż nowy rower,

- zawsze należy przypinać rower za ramę do trwałego i mocnego elementu, np. stojaków rowerowych typu U;

- zostawiając rower warto wybierać miejsca objęte systemem monitoringu miejskiego lub kamer przemysłowych

Zdjęcia roweru, a także jego oznakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży.