Policja przestrzega przed oszustami "walutowymi" - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policja przestrzega przed oszustami "walutowymi"

Data publikacji 08.11.2019

Sokólscy policjanci ujawnili proceder oszustwa na metodę tzw. "wymianę waluty". Do sprawy zostało zatrzymanych dwóch podejrzanych, mężczyzna w wieku 20 lat i kobieta w wieku 19 lat. Podejrzani usłyszeli zarzuty, a ich dalszym losem zajmie się sąd.

Sokólscy policjanci ujawnili proceder oszustwa na tzw. "wymianę waluty". Funkcjonariusze pod koniec pażdziernika ustalili, iż do jednego z oszustw doszło w jednym ze sklepów w centrum Sokółki. Oszuści płacąc za zakupy banknotem o nominale w wysokości 500 złotych, chcieli rozmienić resztę, a następnie wymienić na inną walutę. Ekspedientka odmówiła wymiany gotówki. Wtedy podejarzani wycofali się z transakcji. Odwracając uwagę ekspedientki jeden z oszustów odebrał banknot o nominale 500 złotych, zwracając jednocześnie tylko część rozmienionej gotówki. Oboje podejrzani już usłyszeli zarzuty. Decyzją sądu najbliższy miesiąc spędzą w areszcie. Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

W toku dalszych czynności policjanci ustalili, iż na terenie naszego województwa w podobny sposób oszukani zostali pracownicy sklepów w innych miejscowościach.

Oszuści najczęściej proszą pracownika o wymianę banknotów tych o wysokim nominale, np. 500 złotych, 500 euro. Pod pretekstem wymiany pieniędzy na inną walutę dokonują oszustwa. W czasie zamieszania pieniądze są zabierane.

Funkcjonariusze apelują o rozsądek i ostrożność. Wymieniając lub rozmieniając komuś pieniądze, upewnijmy się co do otrzymanej kwoty.

Policja przypomina też, że w przypadku przestępstwa oszustwa wartość utraconych pieniędzy nie ma znaczenia. Istotny jest sposób działania sprawcy.