Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - "Eksperyment Odblaskowy" - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - "Eksperyment Odblaskowy"

Data publikacji 13.12.2019

Policjanci z "drogówki" przeprowadzili w czwartek "eksperyment odblaskowy" z udziałem dzieci z miejskiej świetlicy „Pod Aureolą” działającej przy parafii na Os. Zielonym w Sokółce. Miał on na celu edukację dotyczącą istotnej roli noszenia elementów odblaskowych. Uczestnicy mogli naocznie zobaczyć różnicę widoczności pieszego wyposażonego w odblaski i bez nich.

Funkcjonariusze "drogówki" oraz Wydziału Prewncji z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce we współpracy z działającą przy parafii, świetlicy „Pod Aureolą” na Osiedlu Zielonym, zorganizowali w czwartek "eksperyment odblaskowy". Do udziału w przedsięwzięciu zostały zaproszone dzieci i młodzież. Mundurowi przeprowadzili na początku pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przypomnieli obowiązujące przepisy, podkreślając rolę jaką spełniają odblaski.

Eksperyment odbył się po zmroku na nieoświetlonym terenie, na drodze gruntowej prowadzącej pomiędzy osiedlowymi blokami tuż przy Miasteczku
Ruchu Drogowego. Policjanci ustawili radiowozy z włączonymi światłami mijania, a przed nimi wyłaniali się uczestnicy eksperymentu nie posiadający elementów odblaskowych. Okazało się, że pomimo włączonych świateł pojazdu, osoby te były niewidoczne dla oczu dzieci stojących na wysokości jednego z radiowozów. Zostały zauważone dopiero w odległości 46 metrów od pojazdu. Następnie kolejne osoby zostały wyposażone w odblaski. Tym razem idących z naprzeciwka pieszych, dzieci zobaczyła już z odległości 121 metrów. Dzięki takiej prezentacji uczestnicy na własne oczy mogli zobaczyć jak ważne dla bezpieczeństwa niechronionego uczestnika ruchu drogowego jest noszenie elementów odblaskowych.

Dodatkowo policjant poinformował, iż średni czas reakcji jadącego z prędkością 50 km/h w stosunku do pieszego idącego bez elementów odblaskowych to 3-4 sekundy. Dzięki elementom odblaskowym, przy dobrych warunkach atmosferycznych dystans ten wzrasta nawet do 300 metrów. Ta duża dodatkowa odległość pozwala kierowcy na zwiększenie czasu potrzebnego do bezpiecznego ominięcia pieszego lub wyhamowanie i uniknięcie potrącenia. Bezpośredni udział w działaniach dzieci i młodzieży pokazał, że dla własnego bezpieczeństwa elementy odblaskowe warto nosić także w terenie zabudowanym.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.  Pamiętajmy, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie

  • Policjant rozmawia z dziećmi na temat zasad ruchu drogowego.
  • Rozpoczęcie eksperymentu.
  • Dzieci obserwują osoby zbliżające się do radiowozu z elementami odblaskowymi.
  • Dzieci w świetle reflektorów samochodu z elementami odblaskowymi.
  • Pomiar odległości widoczności osób poruszających się z elementami odblaskowymi.
  • Zapisanie wyników z pomiarów odległości widoczności z elementami odblaskowymi.