Uważajmy na oszustów wyłudzających kody BLIK - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Uważajmy na oszustów wyłudzających kody BLIK

Data publikacji 03.03.2021

Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Jedną z metod stosowaną przez przestępców jest próba uzyskania kodu BLIK. Tym razem, ofiarą oszusta stał się mieszkaniec gminy Dąbrowa Białostocka, który stracił w ten sposób 850 złotych.

W ubiegłym tygodniu do Komisariatu Policji w Dąbrowie Białostockiej zgłosił się mężczyzna, który za pośrednictwem jednego z popularnych portali społecznościowych chciał dokonać zakupu karty graficznej do komputera. Oszust, który deklarował chęć sprzedaży produktu, zaproponował mieszkańcowi gminy Dąbrowa Białostocka dokonanie płatności za pomocą wygenerowania kodu BLIK. Twierdził jednocześnie, że nie posiada własnego konta bankowego. Kiedy przestępca uzyskał kod BLIK natychmiast wypłacił z konta bankowego mężczyzny 850 złotych, po czym kontakt z nim urwał się.

Ostrzegamy! Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują następnie łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem.

Przypominamy, używając komputerów, telefonów komórkowych lub innych urządzeń z dostępem do Internetu pamiętajmy również o kilku ważnych zasadach:

- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa, co kilka miesięcy zmieniajmy je.

- Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji, za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.

- Nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.