Oprogramowanie bez licencji - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oprogramowanie bez licencji

Data publikacji 28.04.2011

Funkcjonariusze sokólskiej Policji zabezpieczyli 6 komputerów z jednego z miejscowych biur projektowych. Sprzęt wyposażony był w nielegalne programowania graficzne. Wstępne straty oszacowane zostały na 200 tysięcy  złotych.

Wczoraj przed południem funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Sokółce wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zabezpieczyli sześć komputerów z nielegalnymi oprogramowaniami graficznymi z jednego z miejscowych biur projektowych. Policjanci ustalili, że właśnie tam używane są programy graficzne nie posiadające licencji. Na miejscu w obecności właściciela firmy zabezpieczono wszystkie komputery znajdujące się w biurze, służące do projektowania. Niestety żaden z nich nie posiadał legalnej licencji. Biegły z zakresu informatyki straty poniesione przez firmy zajmujące się tworzeniem takich programów wstępnie oszacował  na 200 tysięcy złotych. Zabezpieczone komputery trafiły do szczegółowej analizy a właściciel biura za korzystanie z programów bez licencji odpowie przed sądem.  

Zgodnie z kodeksem karnym za uzyskanie cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.