Bezpieczna droga do szkoły - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 14.09.2011

Początek roku szkolnego to wielkie przeżycie dla dzieci jak i rodziców, w szczególności tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Zachowanie podstawowych  zasad bezpieczeństwa na pewno przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa naszych najmłodszych. Dzieci pozbawione nadzoru starszych osób  narażone są na wiele zagrożeń wynikających z natężenia ruchu drogowego.

Drodzy rodzice, opiekunowie! Droga do szkoły będzie dużo bezpieczniejsza dla maluchów gdy będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i sami staniemy się dla dzieci wzorami do naśladowania. Pamiętajmy też o tym, że:
 • Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat,
 
 • Sprawdźmy drogę do szkoły, a następnie nauczmy dziecko jak powinno prawidłowo ją pokonywać, uczulmy, że droga krótsza droga do domu nie zawsze oznacza bezpieczniejszą. Lepiej, żeby dziecko chodziło okrężną drogą, ale dobrze oświetloną, z przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną,
 
 • Zanim pozwolimy dziecku chodzić samodzielnie do szkoły, prowadzajmy je jak najdłużej wybraną przez nas drogą do szkoły i zabierajmy je ze szkoły utrwalając najbezpieczniejszą trasę,
 
 • Dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego,
 
 • Pamiętajmy aby nasze dziecko było jak najbardziej widoczne na drodze. Ubranie w jasnym kolorze z wszytymi odblaskami rozświetli je w ciemne słotne popołudnia a w słoneczną pogodę uwidoczni dla kierowców. Odblaski powinny również znajdować się na tornistrze uczniowskim.
 
 • Nie naruszajmy zasad ruchu drogowego np. przechodząc w miejscu niedozwolonym. Pamiętajmy Nasze dzieci biorą z Nas przykład!

Drogi uczniu od Ciebie również zależy, czy droga do szkoły i do domu będzie bezpieczna. Pomoże w tym przestrzeganie kilku poniższych wskazówek.

 • Pamiętaj aby słuchać zawsze rodziców i wychowawców.
 
 • Do szkoły i do domu idź drogą wybraną wspólnie z rodzicami, nie przechodź "na skróty" przez ustronne miejsca. Krócej nie znaczy bezpieczniej!
 
 • Przez jezdnię przechodź zawsze w wyznaczonym miejscu z zachowaniem poznanych zasad ruchu drogowego, zawsze na zielonym świetle – wyjątek.
 
 • Zanim przejdziesz na drugą stronę jezdni, zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz na drogę, najpierw w lewą stronę, później w prawą stronę i znów w lewo. Jeśli droga jest wolna i nic nie jedzie, przechodź przez jezdnie pewnym krokiem i zachowaj ostrożność.
 
 • Nigdy nie wbiegaj na drogę.
 
 • Nigdy nie ganiaj i nie baw się z kolegami w pobliżu drogi, lekkie popchnięcie może spowodować, że kolega znajdzie się na drodze. To wielkie niebezpieczeństwo.
 
 • Jeżeli przy drodze nie ma chodnika, idź z lewej strony jezdni abyś był widoczny i widział nadjeżdżających kierowców.
 
 • Zawsze i o każdej porze dnia i roku noś odblaski, będziesz widoczny dla kierowców.Specjalnie dla najmłodszych, przygotowano aplikację na telefon komórkowy –  edukacyjną grę mobilną, poświęconą bezpieczeństwu na drodze. Dzięki niej dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aplikację można pobrać ze strony www.nick.com.pl/rady, na której znajdują się także wszystkie materiały wykorzystywane w akcji „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” oraz gry i zabawy uczące bezpieczeństwa na drodze.


Policja.pl - SpongeBob po raz kolejny uczy najmłodszych bezpieczeństwa na drodze - kliknij tutaj