Uwaga kierowcy – przyszła zima - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga kierowcy – przyszła zima

Data publikacji 16.01.2012

Opady śniegu i przymrozek przypomniały, że trwa kalendarzowa zima. Podlascy policjanci radzą - jak bezpiecznie jeździć podczas tej wymagającej aury oraz w jaki sposób przygotować samochód.

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku zagrożeniami. Jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada śnieg. Możemy spodziewać się w tym czasie także mgły. Poruszając się w takich warunkach kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy na światłach mijania. W warunkach ograniczonej widoczności, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgłowych. Pamiętać trzeba także o utrzymywaniu w czystości szyb, lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu. Kierowanie pojazdem w okresie zimowym wymaga odpowiedniej do tych warunków techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków oraz sytuacji panującej na drodze, tak aby zapewnić panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - musi się jednak mieścić w jej granicach. 

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń.

Jest to również pora na zmianę opon w pojeździe z „letnich” na „zimowe”. Chociaż nie ma obowiązku poruszania się na takim ogumieniu, to warto je zmienić, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i osób które z nami podróżują.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne stosowane w pojazdach, takie jak np. systemy antypoślizgowe nie zapewniają stuprocentowego bezpieczeństwa. Są one jedynie pomocą dla kierowcy i z pewnością nie zastąpią zdrowego rozsądku, ostrożności  i przewidywania sytuacji na drodze.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji