VII Przystanek PaT Lubliniec 2012 - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

VII Przystanek PaT Lubliniec 2012

Data publikacji 16.07.2012

„Jesteś potrzebny. Bądź wolny od uzależnień. Staraj się pomagać innym!”  -  hasło największej ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Przystanek PaT”

W dniach 10–15 lipca br. w Lublińcu odbył się VII Przystanek PaT organizowany przez zespół realizatorów Gabinetu Komendanta Głównego Policji, w ramach programu „Profilaktyka a Ty”.

Akcja ma na celu przedstawienie problemu patologii społecznych oraz ich szkodliwości dla człowieka w formie innej, niż standardowe wykłady - poprzez teatr. Organizowana jest od 2006 roku z myślą o wszystkich, którzy przez sztukę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej. „Przystanek PaT” to ogólnopolskie spotkanie młodzieży z całego kraju, podczas którego przez pięć dni odbywają się warsztaty profilaktyczne i artystyczne prowadzone przez zawodowych instruktorów, rozmowy filozoficzne, koncerty oraz spektakle w wykonaniu grup teatralnych z całej Polski.

Tłum młodych ludzi, śpiewy, tańce i muzyka, wszechobecna radość i uśmiech, a przede wszystkim niesamowita energia. Tak rozpoczęła się zapowiadana od dawna impreza, która przez 5 dni zawładnęła Lublińcem. Na VII Przystanek PaT przyjechało w tym roku ponad 1000 osób, które spróbowały swoich sił na różnego rodzaju warsztatach artystycznych, które prowadzone były m.in. przez takie osobistości jak:

Branko Bielopotocky ze Słowacji - mistrz Europy i świata w kategorii Hip Hop;

Marta Schuberg z Niemiec - kompozytorka, pedagog muzyczny;

Michael Getman i Irad Mazliah z Izraela - choreografowie oraz tancerze projektów międzynarodowych w Izraelu, Niemczech, Francji, Szwecji, Turcji, Japonii i Rosji;

Michaił Zubkow z Rosji - choreograf, pedagog, tancerz Teatrów Opery i Baletu w Rosji, Polsce i na Litwie;

Raynel Fernandez Ballester z Kuby - instruktor tańców afrokubańskich, baletu klasycznego, choreograf, tancerz Ballet Teatro America;

Robert Osam - multiinstrumentalista, aranżer, pedagog;

Jakub Śpiewak - pasjonat myśli Janusza Korczaka, twórca fundacji Kidprotect.

Ostatniego dnia, podczas finału akcji uczestnicy wszystkich warsztatów artystycznych prezentowali efekty swojej pracy przed znakomitymi gośćmi. W tym roku byli to między innymi: Minister Spraw Wewnętrznych – Jacek Cichocki, Komendant Główny Policji – nadinsp. Marek Działoszyński oraz Dyrektor Departamentu Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Jacek Zalewski. Imprezę zaszczycił swą obecnością także Jurek Owsiak, który na zakończenie wspólnie z uczestnikami odśpiewał hymn Przystanku PaT.

Przystanek PaT, to też profesjonalne szkolenia dla policyjnych specjalistów ds. prewencji kryminalnej i instruktorów teatralnych. Podlaską Policję reprezentowali funkcjonariusze Nieetatowego Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej KWP w Białymstoku: asp. szt. Anetta Grochowska - Kasperowicz i asp. Ewa Puciłowska. Ponadto z terenu naszego województwa przyjechali przedstawiciele Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Siemiatyczach – organizatorzy regionalnego Przystanku PaT, który odbył się w dnia 26 maja br. w Siemiatyczach. Na specjalne zaproszenie przybyła również grupa młodzieży z Gimnazjum Nr 1 w Suwałkach – laureaci tegorocznej, X edycji Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”. Jako goście specjalni, którzy zaprezentowali nagrodzony spektakl pt. „Wstyd” - zostali obdarowani przez Burmistrza Lublinieckiego – pamiątkowymi, złotymi monetami.

 zobacz zdjęcia