Potrącenia pieszych- podlascy policjanci apelują!! - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenia pieszych- podlascy policjanci apelują!!

Data publikacji 29.10.2012

Trzy osoby trafiły do szpitala, zatrzymane dwa prawa jazdy to bilans wczorajszych wypadków zaistniałych na terenie miasta. Białostoccy policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności i przyczyny tych trzech zdarzeń.

Wczoraj na terenie Białegostoku doszło do trzech potrąceń pieszych. Pierwsze z nich miało miejsce około godziny 17.00 na oznakowanym przejściu dla pieszych na ulicy Mickiewicza. Tam 23-letni kierujący seicento jadąc w kierunku ulicy Świętojańskiej potrącił 70-lenia białostoczankę. Kobieta ze złamaniem uda , ramienia i urazem głowy trafiła do szpitala. Kierujący był trzeźwy. Młody białostoczanin stracił prawo jazdy i trafił do policyjnego aresztu. Kolejny wypadek zdarzył się zaledwie pół godziny później na ulicy Kaczorowskiego. 38-letnia kierująca hyundaiem jadąc ulicą Bułgarską w kierunku ulicy Kaczorowskiego potrąciła 75-letnia mieszkankę miasta, która przechodziła przez przejście dla pieszych na ulicy Kaczorowskiego. Piesza ze złamaniem nogi została przewieziona do szpitala. Obydwie uczestniczki zdarzenia były trzeźwe. Białostoccy policjanci zatrzymali kierującej prawo jazdy. Ostatnie zdarzenie miało miejsce około godziny 19.00 na ulicy Popiełuszki. 33-letnia kierująca osobowym kia jadąc od ulicy Elewatorskiej potrąciła 29-letnią kobietę, która przechodziła w miejscu niewyznaczonym. Piesza ze złamaniem kości udowej oraz urazem głowy trafiła do szpitala. Dodatkowo wyszło na jaw, że 29-letnia mieszkanka powiatu augustowskiego była pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niej blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Kierująca była trzeźwa. We wszystkich trzech przypadkach białostoccy policjanci szczegółowo ustalają okoliczności i przyczyny tych zdarzeń.

Statystyki podlaskiej Policji wskazują, że okres jesienno–zimowy z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych zwiększa zagrożenia na drogach i to właśnie piesi stanowią w tym czasie grupę szczególnego ryzyka. Nieostrożne wejście na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, chodzenie nie prawidłową stroną drogi czy w końcu niedostateczna widoczność pieszego na drodze to główne przyczyny wypadków z udziałem tej grupy.

Dlatego zwracamy się do pieszych z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię,
  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zaważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję,
  • by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi.

 

Lecz nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy w tym trudnym okresie powinni zachować maksimum ostrożności:

  • zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia,
  • nie wyprzedzać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia,
  • nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej,
  • jeździć bez brawury z dozwoloną prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

Podlaska Policja zwraca się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i bezcenne życie.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji