Uwaga na oszustów - znowu próbują !!! - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów - znowu próbują !!!

Data publikacji 31.10.2012

Cześć babciu. To ja, twój wnuk. Kto? Twój wnuk. Przepraszam, ale mam straszną chrypę. Aaa to ty, co u Ciebie? Babciu pilnie potrzebuję pieniędzy, miałem wypadek i by wyjść z aresztu muszę wpłacić pieniądze… Tak oto zaczęła się rozmowa starszej pani z przestępcą, który oszukał kobietę na znaczną sumę pieniędzy. Podlascy policjanci radzą jak nie stać się ofiarą oszustów.

Wczoraj między godziną 12.00 a 13.00 do mieszkanki Białegostoku zadzwonił telefon. Rozmówca przedstawił się, jako jej wnuk, który miał wypadek i by wyjść z policyjnego aresztu - potrzebuje pieniędzy. Swojej rozmówczyni powiedział, że przedstawiciel Policji zgłosi się po pieniądze osobiście. 80-latka uwierzyła swemu rozmówcy i przekazała rzekomemu mundurowemu, który stawił się w miejscu jej zamieszkania około 10 tys. zł. Kobieta została bez pieniędzy a sprawców szukają policjanci.

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka czy wnuczki z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba. Może zdarzyć się, że chcąc się uwiarygodnić powołują się na urzędnika, w tym również za policjanta.

Policja apeluje! Pamiętajmy, że  zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

·  skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego

·  nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści

·  potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji