Uwaga na oszustów – wciąż próbują!!! - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów – wciąż próbują!!!

Data publikacji 13.02.2013

Podlascy policjanci ponownie ostrzegają przed oszustami, którzy podając się za rzekomych członków rodziny i krewnych wyłudzają od starszych osób ich oszczędności. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać!

Niestety, pomimo wielokrotnych ostrzeżeń o oszustach wyłudzających oszczędności metodą na tzw. wnuczka w dalszym ciągu zdarzają się przypadki takich oszustw. W miniony poniedziałek w wyniku działania oszustów oszczędności w kwocie około 6.000 złotych straciła 64-letnia mieszkanka Białegostoku. Jak wynika z dotychczasowych policyjnych ustaleń do mieszkającej przy ulicy Świętojańskiej 64-latki zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako jej brat. Głos w słuchawce skutecznie przekonał pokrzywdzoną o swoim pokrewieństwie. Mówił, że pieniądze są mu potrzebne na pokrycie kosztów związanych z wypadkiem drogowym. Kobieta uwierzyła swemu rozmówcy i przekazała pieniądze nieznajomemu mężczyźnie, który stawił się pod klatką bloku. Kiedy 64-latka zorientowała się, że została oszukana, natychmiast powiadomiła Policję. Teraz białostoccy policjanci poszukują sprawcy.

W tym samym czasie na terenie Białegostoku miało miejsce kilka prób usiłowania tego typu oszustw, dlatego też Podlaska Policja ponownie apeluje i prosi o rozwagę w podejmowaniu szybkich finansowych decyzji!

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy: 

  • skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego

     

  • nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści

     

  • potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

     

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!!

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl