"Semafor" na Podlasiu - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Semafor" na Podlasiu

Data publikacji 27.05.2013

Prawie wszystkie wypadki na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy. Pamiętajmy, samochód nie ma żadnych szans w spotkaniu z lokomotywą, a podróżujący w nim ludzie najczęściej doznają poważnych obrażeń ciała lub giną. Jak zachowują się kierowcy na takich przejazdach sprawdzali w ubiegły piątek, w całym województwie w ramach akcji „Semafor” – podlascy policjanci.

Przez cały miniony piątek policjanci z podlaskiej „drogówki” prowadzili akcję „Semafor”. W jej ramach, kontrolowali zachowanie kierowców na przejazdach kolejowych w całym województwie. W działaniach uczestniczyło blisko 80 mundurowych, którzy skontrolowali prawie 400 kierujących pojazdami oraz 44 osób pieszych. W rezultacie funkcjonariusze ujawnili blisko 250 wykroczeń, z czego  57 dotyczyło niestosowania się przez kierujących do znaku „STOP”. Policjanci ukarali mandatami ponad 230 osób. Dodatkowo zatrzymali 3 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu.

Statystyki wskazują, że większość zdarzeń drogowych, do których dochodzi na torach powodują nieostrożni kierowcy. Jedną z głównych przyczyn tych wypadków jest niezastosowanie się do znaku „STOP” oraz wjechanie na tory, gdy zapory są już opuszczane. Z policyjnych obserwacji wynika również, że kierowcy, którzy po raz pierwszy jadą przez przejazd kolejowy zazwyczaj stosują się do ustawionych tam znaków drogowych „STOP”. Niestety dość często zdarza się, że ci sami kierujący pokonując ten przejazd po raz kolejny popadają w rutynę i lekceważą znaki drogowe oraz bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Szczególnie jest to widoczne na przejazdach niestrzeżonych, na których ruch kolejowy odbywa się sporadycznie. Na terenie naszego województwa znajduje się blisko 500 przejazdów kolejowych. Dlatego też funkcjonariusze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie znaków drogowych. To może ustrzec kierowców oraz pasażerów przed tragicznymi następstwami wypadków.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji –www.sokolka.policja.gov.pl