Bezpiecznie w towarzystwie psa - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie w towarzystwie psa

Data publikacji 08.08.2013

Pies atakuje będąc sprowokowanym. Prowokacją do ataku może być Twoje bezpośrednie zachowanie (drażnienie psa itp.), lub brak należytego wychowania/sprawowania opieki nad pupilem.

Zasady bezpiecznego zachowania wobec zwierzęcia:
 1. nie baw się z nieznanymi psami, nawet jeśli właściciel jest w pobliżu,

 2. nie dotykaj zwierzęcia bez zgody właściciela,

 3. nie drażnij psa, nie ciągnij go za ogon, uszy, nie dokuczaj zwierzęciu, nie bij,

 4. nie wchodź na cudzą posesję, tym bardziej jeżeli znajduje się tam pies

 5. nie zabieraj psu pożywienia lub jego zdobyczy

 6. nie patrz psu prosto w oczy – może odczytać to jako wyzwanie na pojedynek

Co zrobić w przypadku ataku przez psa?

 • Po pierwsze staraj się zachować spokój.

 • Nie szarp się, bo pies chcąc Cię zatrzymać, zaciśnie szczęki jeszcze mocniej.

 • Nie uciekaj, ponieważ pies ma swoisty instynkt pościgu i złapania ofiary, odejdź powoli.

 • Nie patrz mu w oczy, gdyż możesz go rozdrażnić i sprowokować do walki.

Natomiast:

W sytuacji, gdy pies nie wykazuje nami zainteresowania i nie stara się nas zaatakować, powinieneś podjąć próbę opuszczenia jego terytorium. Jeśli jednak zachowanie psa jednoznacznie wskazuje na to, że może nas zaatakować i nie istnieje możliwość uniknięcia ataku (np. znajdujemy się na otwartej przestrzeni) najlepszym sposobem obrony jest tzw. pozycja "żółwia".

Pozycja "żółwia" polega na:

Zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa, gdyż pozwala na osłonięcie znacznej powierzchni ciała.
Po jej przyjęciu niedostępne stają się partie ciała - twarz, szyja, brzuch, nogi. Ponadto ochraniane są wewnętrzne strony stawów, w których bezpośrednio pod skórą przebiegają główne naczynia krwionośne.

Jeśli nie zdążyłeś przyjąć pozycji "żółwia":

Ustaw się do psa bokiem, w lekkim rozkroku, a zaciśniętymi w pięść dłońmi osłoń szyję. Taka postawa sprawi, że nie będziesz miał kontaktu wzrokowego z psem, a z racji tego, że będziesz stał w rozkroku, niełatwo będzie Cię przewrócić. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Staraj się nic nie mówić. Jeśli atak psa będzie na tyle gwałtowny, że zostaniesz przewrócony, postaraj się przyjąć pozycję "żółwia".

Sposób przyjmowania pozycji "żółwia".

 • Spleć dłonie do wewnątrz


 • Schowaj kciuki do środka 

 • Załóż ręce na kark


 • Osłoń nimi uszy


 • Uklęknij


 • Przyciągnij głowę do kolan
Gdy zostaniesz pogryziony – niezwłocznie udaj się do lekarza. Masz prawo oczekiwać od właściciela psa aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Gdy nie jest Ci znany właściciel psa – zgłoś zdarzenie Policji – 997, 112 lub Straży Miejskiej - 987


Właścicielom psów przypominamy, iż istnieją regulacje prawne w zakresie obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe:

 • art. 85 ust.1a ustawy z dnia 11.03.2004r. O ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.2004,Nr 69,poz.625 z późn.zm) "Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie (...) podlega karze grzywny"

 • art.37a ust.1 ustawy z dnia 21.08.1997r. O ochronie zwierząt (Dz.U.1997, nr 111, poz.724 z późn. zm.) "Kto prowadzi hodowlę lub utrzymuje psa rasy uznawanej za agresywną bez wymaganego zezwolenia, podlega karze aresztu lub grzywny"

 • art. 77 ustawy z dnia 20.05.1971 Kodeks Wykroczeń (Dz.U.1971 Nr 12,poz.114 z późn.zm) "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany"

 • art. 78 ustawy z dnia 20.05.1971 Kodeks Wykroczeń (Dz.U. 1971 Nr 12, poz.114 z późn.zm.) "Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że zwierzę staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1000zł lub karze nagany"

 • art. 166 ustawy z dnia 20.05.1971 Kodeks Wykroczeń (DzU.1971 Nr 12, poz.114 z późn.zm.) "Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny lub nagany"

 • art.108 ustawy z dnia 20.05.1971 Kodeks Wykroczeń (DzU.1971 Nr 12, poz.114 z późn.zm.) "Kto szczuje psem człowieka, podlega karze grzywny do 1000zł albo karze nagany".

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji