Bądź widoczny - noś odblaski - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź widoczny - noś odblaski

Data publikacji 09.01.2014

Sokólscy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg, w tym do kierowców samochodów ciężarowych oczekujących w kolejce na wyjazd z Polski o używanie elementów odblaskowych, które poprawiają ich bezpieczeństwo, a nawet mogą uratować życie. Piesi poruszający się poza terenem zabudowanym w miejscach nieoświetlonych szczególnie w okresie jesienno – zimowym stanowią największą grupę ryzyka, czyli osób, które mogą być ofiarami potrącenia. Nieostrożne poruszanie się po jezdni, wychodzenie z auta często wprost pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym, chodzenie nieprawidłową stroną drogi, czy w końcu niedostateczna widoczność pieszego na drodze to główne przyczyny wypadków z udziałem pieszych.

W okresie jesienno-zimowym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne. Opady deszczu, śniegu, mgła oraz szybko zapadający zmrok sprawiają, że widoczność na drodze jest znacznie ograniczona. W nocy pieszy ma szansę zauważyć reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów. Natomiast, jeżeli pieszy ma na sobie ciemne ubrania, a rowerzysta porusza się nieoświetlonym jednośladem i nie posiadają oni na sobie żadnych elementów odblaskowych to kierujący pojazdem ma szansę zauważyć ich dopiero około 20 metrów przed maską swojego samochodu, gdy często ominięcie lub zatrzymanie bezpieczne pojazdu jest już wtedy niemożliwe.

Sokólska Policja zwraca się do wszystkich pieszych, a w szczególności do kierowców samochodów ciężarowych, którzy oczekują w kolejce do Drogowego Przejścia Granicznego w Kuźnicy aby dali szansę kierowcom na prawidłową reakcję – dostrzeżenie pieszego, zredukowanie prędkości i bezpieczne ominięcie. Jeśli pieszy lub rowerzysta posiadają na sobie odblaski to zauważenie takiego uczestnika ruchu drogowego w światłach samochodu jest możliwe już z odległości 130-150 metrów. To właśnie wtedy kierujący ma czas na wykonanie odpowiedniego manewru. Policjanci przypominają ponadto, że dzieci w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, mają obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Bardzo ważne jest także, aby dorośli poruszający się po zmroku również mieli na odzieży takie odbijające światło elementy, gdyż mogą one uratować im zdrowie, a nawet życie.

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.sokolka.policja.gov.pl