Apelujemy do kierowców o ostrożność i rozsądek na drogach - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Apelujemy do kierowców o ostrożność i rozsądek na drogach

Data publikacji 28.03.2014

Wczoraj sokólscy policjanci zatrzymali prawo jazdy trzem kierującym. Dwóch z nich zdecydowało się usiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, kolejny zaś spowodował kolizję. Apelujemy do kierowców o ostrożność i rozsądek na drogach.

Wczoraj, tuż po godzinie 15.00 sokólscy policjanci w miejscowości Dubaśno zatrzymali do kontroli drogowej 36-latka kierującego passatem. Okazało się, że w wydychanym powietrzu miał ponad 1,2 promila alkoholu. Kolejnym skontrolowanym kierowcą był zatrzymany w Sokółce na ulicy Polnej 28-latek kierujący fiatem. W jego przypadku badanie alkomatem wykazało prawie 0,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obu mężczyznom zostały zatrzymane prawo jazdy.

Natomiast wczoraj przed godziną 10.00 dyżurny dąbrowskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na skrzyżowaniu ulic Obwodowej i 11-go listopada.Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. Tam wstępnie ustalili, że 83-latek kierujący fiatem najprawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w 35-latka jadącego toyotą. Obaj mężczyźni byli trzeźwi. Kierującemu fiatem zostały zatrzymane prawo jazdy. Szczegółowe okoliczności zdarzenia ustalają teraz policjanci z Dąbrowy Białostockiej.

Mając na względzie potrzebę sprostowania oczekiwaniom społecznym w zakresie skutecznej reakcji Policji wobec kierujących dopuszczających się poważnych wykroczeń i przestępstw w ruchu drogowym Policja podejmuje przedsięwzięcia skutkujące poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym w zakresie nadzoru i kontroli kierujących pojazdami. Z analizy przeprowadzonej na terenie woj. podlaskiego w 2013 roku wynika, że główne przyczyny kolizji i wypadków drogowych to przede wszystkim: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (w tym niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze) – 29,4%, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 19,4%, nieprawidłowe zachowania wobec pieszych – 13,0% oraz nieprawidłowe wyprzedzanie – 7,3%.

W związku z powyższym sokólscy policjanci w przypadku popełnienia przez kierującego wykroczenia z art. 86 par. 1, tj. spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym lub spowodowanie kolizji które było poprzedzone naruszeniem przepisów dotyczących dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowego zachowania wobec pieszych, nieprawidłowego wyprzedzania (zachowania rażące, lekkomyślne, brawurowe) będą zatrzymywać prawo jazdy i wnioskować do Sądu o orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres od 6 m-cy do 3 lat.

Apelujemy! Pamiętajmy, aby prowadzić swój pojazd rozsądnie, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Przypominamy też o konieczności włączenia świateł mijania również po to, abyśmy byli widoczni na drodze, o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa oraz o tym, że niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu.


* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.sokolka.policja.gov.pl