Sezon rowerowy rozpoczęty. Oznakuj swój rower. - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon rowerowy rozpoczęty. Oznakuj swój rower.

Data publikacji 04.04.2014

Nie wiesz jak zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą, zastanawiasz się gdzie można go bezpiecznie zostawić w centrum, zaopatrz się w zabezpieczenia i zgłoś się na komisariat oznakować swój jednoślad.

Podczas każdego sezonu rowerowego, policjanci kontrolują tysiące rowerzystów, sprawdzając jednocześnie czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie, do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy pokrzywdzony przestępstwem, zgłaszając ten fakt, poda również numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce Policji faktu utraty roweru, osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych, wybitych na ramie, gdyż nigdy ich nie zapisały. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz na naniesieniu kodu identyfikującego właściciela roweru, metodą tajnopisu. Na koniec oczywiście właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce Policji. Każdego, kto będzie chciał oznakować swój rower, zapraszamy do najbliższego komisariatu Policji. 

 Jak zabezpieczyć rower?

Najczęściej łupem padają jednoślady stojące luzem bądź przypięte słabymi zapięciami. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, drugi zabezpieczeniem trudnym do usunięcia, za cel obierze ten pierwszy. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w zabezpieczenia trudne do usunięcia w krótkim czasie. Przy zakupie tego typu zabezpieczeń należy pamiętać, że fakt, iż linka wydaje się być gruba i solidna jest czasem mylny. To najczęściej sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie solidności, a ukryta w środku metalowa linka bez problemu podda się nożycom. Wybieraj tylko certyfikowane zabezpieczenia. Nawet jeżeli nie są najtańsze to to ich zakup jest kilkakrotnie tańszy niż zakup nowego roweru.

Nawet zabezpieczenie roweru poprzez samo wstawienie go do piwnicy nie daje gwarancji, że nie padnie on łupem złodzieja. Piwnica to miejsce gdzie nikt w nocy nie zagląda a drewniane drzwi, słabe zawiasy i niewielka kłódka, nie stanowią żadnej przeszkody dla złodzieja chcącego okraść pomieszczenie. Z reguły złodziej ma dużo czasu, dlatego koniecznie pozostawiając rower w piwnicy lub w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym zadbaj o niego i przypnij go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany. Większa liczba zabezpieczeń do pokonania może zniechęcić potencjalnego złodzieja. Niestety rowery nie są też bezpieczne na balkonach. Mogłoby się wydawać, że będziemy słyszeć jak złodziej wdrapie się na piętro po nasz rower. Nic bardziej mylnego, co roku otrzymujemy zgłoszenia, o kradzieży rowerów z balkonów. Tylko solidne kraty lub przymocowanie roweru uchwytami do ściany może uchronić nasz jednoślad przed złodziejem.

Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. W centrum, w okolicach budynków użyteczności publicznej, najlepiej zrobić to w okolicy, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że operator monitoringu zauważy próbę kradzieży i na miejsce natychmiast zostanie skierowany patrol Policji. Pozostawienie roweru w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej czasu i możliwości na działanie, mimo, że rower jest solidnie przypięty.

Jeżeli chodzi o sam sposób zapięcia to należy pamiętać przede wszystkim w żadnym wypadku nie mocujemy do za samo koło. Jego odkręcenie zajmuje kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Pamiętaj na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniesz swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower muszą być solidne. Uważaj na przypinanie roweru do niskich słupów, na których zamontowane są znaki drogowe. Tarczę znaku można szybko odkręcić, a rower wraz z zabezpieczeniem zostanie zdjęty górą. Pamiętaj także, że łupem padają nie tylko rowery, ale także osprzęt przy nich pozostawiany, jak na przykład liczniki, pompki czy zawieszone torby. Łupem złodziei padają również dobre jakościowo siodełkami czy koła, które coraz częściej montowane są do naszych jednośladów za pomocą złączek pozwalających je szybko zdemontować.

JEŻELI CHCESZ OZNAKOWAĆ ROWER - PAMIĘTAJ !!!

  • przyjedź rowerem,
  • musisz mieć przy sobie dowód osobisty,
  • jeżeli chcesz by Twoje dziecko miało oznakowany rower, zapraszamy Was razem, 
  • musisz mieć przy sobie dokumenty potwierdzające zakup roweru. 

Przypominamy, rower można oznakować w Komendzie Powiatowej Policji w Sokółce od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00, po uprzednim kontakcie pod nr tel. 85 711 0321.


* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.sokolka.policja.gov.pl