Apel o rozwagę i uwagę nad wodą - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Apel o rozwagę i uwagę nad wodą

Data publikacji 06.08.2014

Wojewoda Podlaski Maciej Żywno wspólnie z I Zastępcą Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Adamem Petelskim zaapelowali o większą rozwagę i ostrożność podczas wypoczynku nad wodą. W tym roku w regionie utonęło już dwadzieścia osób.

„Alkohol, brawura, brak wyobraźni  - to najczęstsze przyczyny tragedii” – mówił podczas briefingu prasowego na plaży w Wasilkowie komendant Adam Petelski  - „Mamy policjantów na łodziach, mamy patrole na dzikich kąpieliskach , ale to nie wystarczy jeśli zabraknie rozsądku. A brakuje go tam, gdzie w grę wchodzi alkohol.”

„Proszę abyśmy wszyscy zadbali o swoje bezpieczeństwo. Jeśli widzimy, że ktoś obok pije alkohol i wchodzi do wody – zareagujmy. Zwróćmy uwagę, jeśli dzieci bawią się w zbyt głębokiej wodzie bez dozoru, bez opieki. To nie jest wtrącanie się, to troska o życie i zdrowie innych” – apelował wojewoda Maciej Żywno.

„Pamiętajmy o zagrożeniach, jakie niosą dzikie kąpieliska – podkreślał prezes białostockiego WOPR-u Wiesław Choroszucha – to na nich najczęściej dochodzi do tragedii.”

Mamy obecnie trzeci stopień ostrzeżenia przed upałami. Wprowadza się go, gdy przez okres dłuższy niż pięć dni utrzymuje się temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza.  Najbliższe dni również będą upalne, a to oznacza, że musimy się przed skwarem zabezpieczać. „Upał jest groźny  - przekonywał Mirosław Tarasiuk z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku – musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wybierajmy miejsca zacienione. W godzinach południowych jak najmniej przebywajmy na pełnym słońcu. Potrzebne jest nakrycie głowy, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, przewiewne ubranie i dużo wody do picia. Osoby starsze, małe dzieci, osoby chore na serce, z niewydolnym krążeniem powinny w godzinach południowych zostać w pomieszczeniach.”

Na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego zamieszczone są zalecenia w związku z wystąpieniem upałów. Poniżej link:http://www.bialystok.uw.gov.pl/NR/rdonlyres/961C4048-320E-4103-AC41-3B14FB3142CB/31304/Zaleceniadlaludno%C5%9Bciupa%C5%82.pdf.

źródło – KWP Białystok

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.sokolka.policja.gov.pl