Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas korzystania z jednośladów!
Wraz z wiosną na naszych drogach pojawia się więcej jednośladów. Z chęcią przesiadamy się na rowery, czy hulajnogi. Podczas korzystania z tych środków transportu nie zapominajmy o swoim bezpieczeństwie. Wczoraj na jednej z ulic w mieście 14-latek przewrócił się na hulajnodze elektrycznej. Nastolatek nie miał na głowie kasku i trafił do szpitala. Pomimo że kask nie jest obowiązkowym wyposażeniem, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Wraz z wiosną na naszych drogach pojawia się więcej jednośladów. Z chęcią przesiadamy się na rowery, czy hulajnogi. Podczas korzystania z tych środków transportu nie zapominajmy o swoim bezpieczeństwie. Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem hulajnogi elektrycznej doszło wczoraj na jednej z ulic w Sokółce. Jak ustalili mundurowi 14-latek, który jechał jednośladem po ścieżce rowerowej, przewrócił się i upadł na jezdnię. Niestety nie miał na głowie kasku i trafił do szpitala. Pomimo, że kask nie jest obowiązkowym wyposażeniem, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nie zapominajmy również o obowiązujących przepisach:
Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 kilometrów na godzinę. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 kilometrów na godzinę, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 kilometrów na godzinę. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 kilometrów na godzinę i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
- zachowanie szczególnej ostrożności,
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Hulajnoga elektryczna: dzieci
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.