Aktualności

Bądź bezpieczny - noś odblaski

Data publikacji 16.09.2022

Co roku na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków, w których ofiarami są piesi. Szczególnie narażeni są oni w porze jesiennej, gdy na drogach widoczność jest znacznie ograniczona. Ich bezpieczeństwo mogą poprawić odblaski, do których noszenia zachęcają sokólscy policjanci.

Jesienna aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drodze. Opady deszczu, mgły, czy też wcześniej zapadający zmrok znacznie ograniczają widoczność. W takich warunkach atmosferycznych piesi, ubrani najczęściej w ciemną odzież, są zauważani przez kierujących pojazdami z odległości zaledwie 30 - 40 metrów. Dlatego tak istotne jest noszenie odblasków. Nawet niewielka odblaskowa opaska powoduje, że stajemy się widoczni z odległości około 150 metrów. Odblaski najlepiej umieścić na przedniej i tylnej części odzieży, dzięki czemu osoba będzie widoczna dla kierowców nadjeżdżających z obu kierunków. Obowiązujące przepisy nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, jednak warto zaopatrzyć się w nie przemieszczając się po ulicach miast czy wsi.

To samo dotyczy rowerzystów oraz osób korzystających z hulajnóg, których przybywa na sokólskich drogach. Pomimo obowiązkowego oświetlenia w barwie białej i czerwonej, dodatkowy element odblaskowy na ubraniu będzie działał na plus w kontekście widoczności. Piesi oraz rowerzyści to niechronieni użytkownicy dróg, którzy w kontakcie z pojazdem mają bardzo małe szanse na wyjście ze zdarzenia bez szwanku. Warto więc robić wszystko, aby być widocznym i co za tym idzie - bezpiecznym.

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony