Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

BEZPIECZNIE KORZYSTANIE Z TELEFONU

Data publikacji 16.03.2023

Wczoraj policjanci z sokólskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z telefonu. Działania miały na celu egzekwowanie stosowania się do zakazu korzystania z telefonu przez kierujących podczas jazdy i pieszych przechodzących przez przejście dla pieszych. Funkcjonariusze przypominali, że kilka sekund nieuwagi to realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj policjanci z sokólskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z telefonu. W ramach działań mundurowi przypominali uczestnikom ruchu, że rozmawianie przez telefon w czasie jazdy obniża zdolność prawidłowego prowadzenia pojazdu. Przekłada się to między innymi na długość drogi hamowania, czy możliwość zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Wybieranie numeru telefonu, czy pisanie wiadomości tekstowych powoduje oderwanie wzroku od drogi na kilka sekund. Właśnie podczas tych kilku sekund stwarzamy realne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypominali również pieszym o ciążącym na nich obowiązku zakazu korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych.

W czasie działań mundurowi zatrzymali do kontroli 4 kierowców, którzy zdecydowali się korzystać z telefonu podczas jazdy i 3 pieszych przechodzących z tym urządzeniem przez przejście dla pieszych.

Prawo o ruchu drogowym mówi, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie przepisu grozi mandat w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych. Warto podkreślić, że po ponownym przekroczeniu zakazu grożą kierowcy 24 punkty i natychmiastowa utrata prawa jazdy. Natomiast pieszemu za korzystanie z telefonu na przejściu grozi mandat w wysokości 300 złotych.

  • Kobieta przy przejściu z telefonem w ręku, obok policjantka.
  • Policjant przy drodze, na pierwszym planie światło błyskowe.
  • Policjant wypisuje mandat.
Powrót na górę strony