Aktualności

BĄDŹ CZUJNY! UWAŻAJ NA OSZUSTÓW WYŁUDZAJĄCYCH KODY BLIK

Data publikacji 08.07.2024

Mimo ostrzeżeń i apeli wciąż dochodzi do wyłudzeń kodów BLIK. Przestępcy, próbując wyciągnąć od nas pieniądze, podszywają się za naszych znajomych i proszą o szybką pożyczkę. Tłumacząc się, że to właśnie teraz brakuje im środków i zwrócą je w najbliższym czasie. Żeby nie stać się ich ofiarą, zawsze warto zadzwonić i porozmawiać o tym, czy naprawdę znajomy potrzebuje naszej pomocy i pieniędzy.

Mimo ostrzeżeń i apeli wciąż dochodzi do wyłudzeń kodów BLIK. Przestępcy, chcąc wyciągnąć od nas pieniądze, podszywają się za naszych znajomych. Przez wiadomość na komunikatorze internetowym proszą o szybką pożyczkę i wygenerowanie kodu BLIK. Tłumaczą, że to właśnie teraz brakuje im środków i zwrócą je w najbliższym czasie.

O tym, jak działają oszuści, przekonała się mieszkanka powiatu sokólskiego. Na jej komunikator włamali się oszuści, którzy kontaktowali się z jej znajomymi i prosili o pożyczenie pieniędzy. Niestety, jedna z osób uwierzyła w historię przestępców. Myśląc, że pomaga znajomej w opłacie za zakupy, wygenerowała kod BLIK i dokonała opłaty. Kobieta straciła w ten sposób 700 złotych.

Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy:

  • weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy,
  • nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem,
  • pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne,
  • dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowe.
Powrót na górę strony