Bądź widoczny na drodze – Noś odblaski - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź widoczny na drodze – Noś odblaski

Data publikacji 17.10.2015

Sokólscy policjanci prowadząc działania w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna droga do szkoły/domu" podczas spotykań z uczniami oraz akcji skierowanych do niechronionych uczestników ruchu drogowego przypominają o tym, że od 31 sierpnia 2014 r każdy pieszy, bez względu na wiek, poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym ma obowiązek nosić elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

W okresie jesienno-zimowym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne. Opady deszczu, śniegu, mgła oraz szybko zapadający zmrok sprawiają, że widoczność na drodze jest ograniczona. W związku z tym sokólscy policjanci prowadzą szereg działań zmierzających do polepszenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W trakcie spotkań z uczniami przypominają gdzie i jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Tłumaczą dlaczego trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa a także do czego służą odblaski i gdzie je nosić aby spełniały swoją rolę. Natomiast funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego stale monitorują rejony szkół oraz drogi, którymi przemieszczają się uczniowie zmierzający do szkoły lub domu. Monitorują również kierowców czy przewożone przez nich dzieci podróżują w fotelikach, przypięte pasami bezpieczeństwa, oraz czy „gimbusy” są w pełni sprawne. Natomiast po zapadnięciu zmierzchu zwracają szczególną uwagę na pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym. Informują, że każdy kto porusza się w takim miejscu po zmroku ma obowiązek noszenia elementu odblaskowego w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie, najlepiej widoczne będą gdy znajdą się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej      i pleców. Takiego pieszego kierujący może zauważyć już z ponad 150 metrów.

Sokólscy policjanci apelują do uczestników ruchu drogowego, szczególnie tych najmłodszych poruszających się poza terenem zabudowanym o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Wyposażmy siebie i swoje dzieci w elementy odblaskowe. Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i naszych najbliższych – nośmy odblaski!