Uwaga oszuści ciągle próbują! Ostrzeż swoich bliskich! - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga oszuści ciągle próbują! Ostrzeż swoich bliskich!

Data publikacji 31.03.2016

Policjanci wciąż otrzymują zgłoszenia od starszych osób dotyczące prób oszustw metodą na tzw. „wnuczka”. Wczoraj na terenie naszego województwa oszuści kilkukrotnie próbowali oszukać seniorów i nakłonić ich do przekazania swoich oszczędności. Na szczęście dzięki czujności osób starszych do oszustwa nie doszło. Funkcjonariusze apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu!

 

 

Wczoraj na telefon stacjonarny do 79-letniej mieszkanki naszego województwa zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako jej wnuczek. Zachrypniętym głosem prosił o pieniądze tłumacząc, że miał wypadek drogowy. Czujna kobieta nie dała się oszukać i poinformowała oszusta, że o zdarzeniu powiadomi Policję, po czym rozłączyła się. Oszuści próbowali jeszcze kilkukrotnie oszukać innych mieszkańców tej miejscowości, ale i tym razem starsze osoby wykazały się czujnością.

Schemat działania sprawców za każdym jest razem podobny. Nie daj się nabrać na tego typu historie opowiadane przez oszustów, którzy pod presją czasu instruują potem jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze. Powiadamiajmy Policję każdorazowo o takich telefonach. Bądźmy czujni!

Policjanci apelują do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

- źródło KWP w Białymstoku