Noś odblaski - Piesi - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Noś odblaski - Piesi

Data publikacji 15.01.2017

Sokólscy policjanci w trosce o niechronionych uczestników ruchu drogowego cyklicznie prowadzą działania pn. „Pieszy - Odblaski”. Celem działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych użytkowników dróg, to także okazja do przypomnienia jak ważne dla bezpieczeństwa jest używanie elementów odblaskowych.

W piatek od wczesnych godzin porannych Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Sokółce na drogach powiatu prowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi sprawdzali jak piesi wywiązują się z obowiązku noszenia odblasków po zmroku i po której stronie jezdni poruszają się poza terenem zabudowanym, oraz czy we właściwy sposób przechodzą przez jezdnię. Baczną uwagę zwracali też na kierowców jeżdżących w rejonach przejść dla pieszych. Napotkanym pieszym wręczali odblask i przypominali, że każda osoba idąca po zmroku, poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia odblasku w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki niemu staje się wcześniej widoczna dla kierowców, którzy mogą w bezpieczny sposób rozpocząć manewr omijania takiej osoby. 

Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, czapki, czy też kamizelki. Ważne jest umieszczenie ich w odpowiednich miejscach - na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych.

Policjanci przypominają, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasku w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.sokolka.policja.gov.pl