"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" w powiecie sokólskim - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" w powiecie sokólskim

Data publikacji 08.03.2017

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Sokółce po raz kolejny przeprowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas akcji funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów oraz kierowców samochodów, naruszających prawa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

We wtorek policjanci z sokólskiej drogówki na drogach całego powiatu prowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich adresatami byli  piesi i rowerzyści, którzy tak samo jak kierowcy pojazdów samochodowych są uczestnikami ruchu drogowego i powinni stosować się do przepisów Prawa o Ruchu Drogowym. Napotkanym pieszym mundurowi przypominali o obowiązku korzystania w z przejść dla pieszych, poruszaniu się lewa stroną drogi w przypadku braku chodnika i używaniu odblasków po zapadnięciu zmroku poza terenem zabudowanym. Baczną uwagę zwracali też na kierowców jeżdżących w rejonach przejść dla pieszych. 

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasku w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.

Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, czapki, czy też kamizelki. Ważne jest umieszczenie ich w odpowiednich miejscach - na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.sokolka.policja.gov.pl