ODBLASKI! – eksperyment profilaktyczny - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

ODBLASKI! – eksperyment profilaktyczny

Data publikacji 13.03.2018

Nieoświetlona droga, policyjny radiowóz z włączonymi światłami, a mimo to, stojąca około 35 metrów dalej grupa pieszych jest niewidoczna. Brzmi jak niebezpieczna sytuacja na drodze, jednak to eksperyment profilaktyczny, który ma na celu zaprezentować jak odblaski wpływają na widoczność pieszych na drodze.

Sokólscy policjanci cyklicznie prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich głównym celem jest bezpieczeństwo pieszych. Okres jesienno – zimowy to czas kiedy pogarszają się warunki drogowe i szybko zapada zmrok, dlatego też sokólscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych i troszczą się o ich widoczność na drodze. W związku z tym funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sokółce wspólnie z Sokólską Grupą Biegową, zorganizowali specjalny „Odblaskowy eksperyment”, w którym uczestniczyli mieszkańcy Sokółki. Było to wspólne lokalne przedsięwzięcie, mające na celu zwiększenie świadomości uczestników i obserwatorów a tym samym poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich. W pierwszej kolejności policjanci przypomnieli zgromadzonym osobom najważniejsze kwestie związane z ich bezpieczeństwem na drodze, następnie pokazali w praktyce, jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe na nieoświetlonych drogach. Podczas eksperymentu, na nieoświetlonej drodze ustawiony został pojazd z włączonymi światłami, a przed nim w odległości około 35 metrów znajdował się pieszy bez odblasków, który pomimo światła z samochodowych reflektorów był jednak niewidoczna. W prawdziwej sytuacji na drodze byłoby to bardzo niebezpieczne. Jednak chwilę później wszystko się zmienia, ponieważ pieszy umieszczają na swojej odzieży odblaski. Ta sytuacja pokazuje, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych są elementy odblaskowe. Następnie zmierzono z jakiej odległości widać było pieszego noszącego odblaski – widoczność sięgała ponad 150 metrów! Taka odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu i uniknięcie potrącenia.

Na zakończenie spotkania, policjanci rozdali elementy odblaskowe.

Mundurowi przypominają! W myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.sokolka.policja.gov.pl