Sezon rowerowy trwa - zabezpiecz swój jednoślad! - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon rowerowy trwa - zabezpiecz swój jednoślad!

Data publikacji 20.06.2018

Piękna pogoda zachęca rowerzystów do wyruszenia w trasy. Sezon wiosenno-letni wiąże się niestety także z kradzieżami jednośladów. Łupem złodziei padają rowery nie tylko drogie, ale i te przedstawiające mniejszą wartość.

Podczas każdego sezonu rowerowego policjanci kontrolują tysiące rowerzystów, sprawdzając jednocześnie, czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy pokrzywdzony przestępstwem, zgłaszając ten fakt, poda również numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce Policji faktu utraty roweru, osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych, wybijanych na ramie, bo nigdy ich nigdzie nie zapisały. Oznakowanie jednośladu przez policjantów polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego oraz na naniesieniu kodu identyfikującego właściciela roweru, metodą tajnopisu.

CHCESZ OZNAKOWAĆ ROWER – WAŻNE:

- przyjedź rowerem;

- musisz mieć przy sobie dowód osobisty;

- jeżeli chcesz, by Twoja niepełnoletnia pociecha miała oznakowany rower, zapraszamy Was razem;

- musisz mieć przy sobie także dokumenty potwierdzające jego zakup.

Przypominamy, rower można oznakować w Komendzie Powiatowej  Policji w Sokółce, ul. Białostocka 69b, po uprzednim ustaleniu terminu w godzinach 7:30 – 15:30 tel. /85/ 670 47 51 lub /85/ 670 47 612.Pamiętajmy, aby:

- nie zostawiać rowerów przed blokiem, domem, na klatce schodowej, nawet na chwilę, bez dozoru, czy uprzedniego zabezpieczenia,

- pozostawiając rower najlepiej używać dobrych zapięć rowerowych typu U-lock lub hartowanego łańcucha, których przecięcie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zwykłych linek; lepsze zapięcia zawsze będą tańszy niż nowy rower

- zawsze należy przypinać rower za ramę do trwałego i mocnego elementu, np. stojaków rowerowych typu U;

- zostawiając rower warto wybierać miejsca objęte systemem monitoringu miejskiego lub kamer przemysłowych

Zdjęcia roweru, a także jego oznakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży.