Odblaskowy eksperyment w na sokólskiej drodze - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaskowy eksperyment w na sokólskiej drodze

Data publikacji 31.10.2018

Nieoświetlona droga, samochód z włączonymi światłami, a mimo to stojący dalej pieszy jest niewidoczny. Brzmi niebezpiecznie, jednak jest to eksperyment profilaktyczny, który ma na celu zaprezentować jak odblaski wpływają na widoczność pieszych na drodze.

Sokólscy policjanci prowadzą działania „Świeć przykładem”. Ich głównym celem jest bezpieczeństwo pieszych. W okresie jesienno – zimowym pogarszają się warunki drogowe i szybko zapada zmrok, dlatego też sokólscy mundurowi dbają o bezpieczeństwo pieszych i troszczą się o ich widoczność na drodze. W związku z tym funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sokółce wspólnie z 32 Sokólską Drużyną Harcerską „Rudy” im. Janka Bytnara, zorganizowali specjalny odblaskowy eksperyment. Było to wspólne lokalne przedsięwzięcie, by zwiększyć świadomość uczestników i obserwatorów, a tym samym wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich. W pierwszej kolejności policjanci przypomnieli zgromadzonym osobom najważniejsze kwestie związane z ich bezpieczeństwem na drodze, następnie pokazali w praktyce, jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe. Podczas eksperymentu, na nieoświetlonej drodze ustawiony został pojazd z włączonymi światłami, a przed nim w odległości 100, 150 i 200 metrów znajdowali się: jedna osoba z odblaskami na rękach i nogach, pieszy bez odblasków oraz policjant w kamizelce odblaskowej. Pomimo światła z samochodowych reflektorów sylwetka pieszego bez elementów odblaskowych była niewidoczna nawet z odległości 50 metrów od pojazdu. W prawdziwej sytuacji na drodze byłoby to bardzo niebezpieczne. Warto podkreślić, że osoby noszące elementy odblaskowe lub kamizelkę, były widoczne nawet z odległości 200 metrów od samochodu. Uczestnicy eksperymentu na własne oczy zobaczyli, jak bardzo odblaski mogą wpłynąć na ich widoczność na drodze.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami.  

Pamiętaj!

o    Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszasz się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

o    Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.

o    Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych.

o    Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

o    Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.

o    Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe.

o    Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

Przekaż element odblaskowy swoim bliskim, przyjaciołom, rodzinie, aby byli widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.