Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Nie bądźmy obojętni” – policjanci pomogli obcokrajowcowi w zimną noc

Data publikacji 30.11.2018

Zimowa aura niesie ze sobą wiele zagrożeń. Ujemna temperatura, przenikliwy wiatr i duża wilgotność sprzyjają wychłodzeniu organizmu. Obywatel Litwy, któremu w nocy zepsuło się auto, również mógł się o tym przekonać. Na szczęście zmarznięty człowiek mógł liczyć na pomoc policjantów z Komisariatu Policji w Dąbrowie Białostockiej!

W nocy z czwartku na piątek obywatel Litwy jechał drogą krajową numer 8 w na odcinku Białystok – Suchowola. Pech chciał, że podczas krótkiego postoju na trasie, jego auto uległo uszkodzeniu i 54-latek nie mógł kontynuować powrotu do domu. Temperatura powietrza wynosiła -8⁰C, a mężczyzna podróżował sam i nie wiedział do kogo się zwrócić o pomoc. Zadzwonił na numer 112, a na miejsce został wysłany patrol z Komisariatu Policji w Dąbrowie Białostockiej. Policjanci zaprosili mężczyznę do radiowozu, gdzie mógł się ogrzać, a następnie pomogli w zabezpieczeniu pojazdu. Dzięki pomocy dzielnicowej udało się również zapewnić nocleg mężczyźnie.

Cała sytuacja nie wydaje się niebezpieczna, jednak jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w ciągu ostatniej doby z wychłodzenia zmarło aż 5 osób na terenie całego kraju.

Policja apeluje o reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz, w okresie zimowym, mogą potrzebować naszej pomocy.

Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

O miejscach przebywania osób zagrożonych wychłodzeniem można również powiadomić Policję poprzez skorzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać ikonkę "BEZDOMNOŚĆ" i zaznaczyć to miejsce na mapie. Zostanie ono sprawdzone przez funkcjonariuszy, a w przypadku potwierdzenia, objęte oczywiście nadzorem w ramach działań "Nie bądźmy obojętni".