Policjanci przypominają - zabezpiecz swój rower - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przypominają - zabezpiecz swój rower

Data publikacji 01.06.2020

Sokólscy policjanci prowadzą działania ukierunkowane na ograniczenie kradzieży rowerów. W weekend mundurowi kontrolowali kierowców „dwóch kółek”. Jednocześnie funkcjonariusze apelują do wszystkich użytkowników jednośladów o zabezpieczanie swojego mienia.

Sezon rowerowy otwarty, co widać na drogach i ścieżkach rowerowych powiatu sokólskiego. Należy tu podkreślić, że zwiększa się też zagrożenie kradzieży jednośladów. Chcąc zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć, a także posiadać dowód zakupu roweru lub kartę gwarancyjną z numerami ramy. O tych zasadach, w weekend przypominali sokólscy mundurowi podczas kontroli kierujących jednośladami. W działaniach wzięło udział 32 policjantów. Mundurowi skontrolowali 37 rowerów i sprawdzili czy jednoślady nie są kradzione.

W roku 2019 policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sokółce odnotowali 6 kradzieży rowerów na terenie powiatu. Ostatnia zgłoszona kradzież jednośladu odnotowana został w kwietniu, tego roku. Sprawca kradzieży został zatrzymany, a rower odzyskany przez policjantów. Jednak nie każde zgłoszenie kradzieży "dwóch kółek" kończy się tak szczęśliwie.

Aby ograniczyć ryzyko kradzieży, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • nigdy nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru – nawet „na chwilkę”,
  • jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierzmy go do mieszkania,
  • zostawiając rower w ogólnodostępnym miejscu zabezpiecz go - mogą to być na przykład różnego rodzaju zapięcia łańcuchowe czy też zapięcia typu U-lock.
  • warto sfotografować nasz jednoślad i spisać numer identyfikacyjny lub fabryczny; w przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu w policyjnych bazach danych.

Kradzież roweru należy natychmiast zgłosić na Policję. Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – nie bądź obojętny!