Nowa odmiana oszustwa „na wnuczka” - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa odmiana oszustwa „na wnuczka”

Data publikacji 11.08.2011

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sokółce przestrzegają przed nową odmianą oszustw "na wnuczka".

Kilka miesięcy temu apelowaliśmy do mieszkańców naszego powiatu o zachowanie czujności w związku z pojawiającymi się oszustwami metodą „na wnuczka”. Przez ten czas oszuści poszli dalej wymyślając nowy sposób oszukiwania osób, podszywając się również za policjantów.
Nie dajmy się oszukać. Przestępcy zawsze działają według podobnego schematu i ich działania są zazwyczaj skierowane do osób starszych mieszkających samotnie. Zazwyczaj wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej. Wówczas oszust dzwoni do starszej osoby i podaje się za krewnego (wnuczek, wnuczka, siostrzeniec, bratanek) potrzebującego nagłej pomocy finansowej. Jeżeli osoba, którą próbują oszukać nie uwierzy, rozmowa jest natychmiast urywana. Jednak po chwili do osoby odmawiającej przysługi dzwoni kolejny telefon i rozmowę zaczyna kolejny oszust podszywający się pod policjanta, który chce zatrzymać „rzekomego krewnego - wnuczka”. Oszust próbuje przekonać do przekazania pieniędzy i obiecuje je zwrócić po zatrzymaniu na gorącym  uczynku sprawców. Wykorzystując możliwość podłączenia się pod stacjonarne linie telefoniczne prosi o oddzwonienie na komendę i potwierdzenie powyższego faktu, sam udaje dyżurnego policji jednocześnie uspakajając oszukiwanego. Jeżeli osoba da się „wciągnąć w grę”, to jeszcze raz dzwoni „wnuczek” i prosi o pożyczkę, informując, że przyśle po nią swojego znajomego bo sam nie może. Niestety przekazane wnuczkowi pieniądze nigdy nie wracają do właściciela a naciągacze znikają.
 
Komenda Powiatowa Policji w Sokółce apeluje, aby w podobnych sytuacjach zachować rozsadek i zimną krew. Rozmowy telefoniczne dają duże poczucie anonimowości udawania kogoś innego. Nigdy nie pożyczajmy pieniędzy tylko po rozmowie telefonicznej. Sprawdźmy dzwoniącego zadając pytania czy to faktycznie nasz kuzyn i po zakończonej rozmowie oddzwońmy na numer telefonu, który posiadamy i znamy lub skontaktujmy się z kimś innym z rodziny. Każdą tego rodzaju sytuację zawsze bezzwłocznie zgłaszaj osobiście w najbliższej jednostce policji lub swojemu dzielnicowemu.

Prosimy o przekazanie powyższego ostrzeżenia swoim najbliższym, w szczególności osobom starszym, zamieszkującym samotnie. Niech nie wpuszczają do domów osób, których nie znają i pod żadnym pozorem nie przekazują pieniędzy obcym sobie, nie znanym osobom.


Policja.pl - Żyj bezpiecznie - kliknij tutaj

Pliki do pobrania