Nie bądź obojętny – zareaguj – nie daj zamarznąć - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądź obojętny – zareaguj – nie daj zamarznąć

Data publikacji 29.10.2012

Okres jesienno-zimowy, zwłaszcza gdy temperatury spadają poniżej zera to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Podlascy policjanci apelują „NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”.

Dzisiaj rano, wraz z nadejściem pierwszych mrozów, sokólscy policjanci zostali powiadomieni przez załogę pogotowia ratunkowego o odnalezieniu w jednym z domów na terenie gminy Sokółka ciała samotnie mieszkającego tam mężczyzny. Ze wstępnej opinii lekarskiej wynika, że przyczyną jego śmierci było najprawdopodobniej wyziębienie organizmu. Okazało się, że temperatura w domu była zbliżona do tej panującej na zewnątrz. Dodatkowo mundurowi ustalili, że 51-latek mógł też nadużywać alkoholu.

Okres jesienno-zimowy, zwłaszcza gdy temperatury spadają poniżej zera to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci w tym czasie odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolują między innymi pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice. Składają również wizyty u osób w podeszłym wieku. Namawiają do korzystania z noclegowni, przyparafialnych świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Podlascy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców naszego województwa „NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”. Każdy sygnał dotyczący miejsc przebywania osób bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo, które narażone są na wyziębienie organizmu może uratować czyjeś życie.

Ponadto na terenie Białegostoku trwa także akcja Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku „Zimowy Ratownik”. W jej ramach można anonimowocałodobowozadzwonić na numer telefonu „Zimowego Ratownika”85 670 27 37 lub na numer alarmowy Policji 997 (z telefonu komórkowego 112) lub 986 – Straż Miejska w Białymstoku. Każdy sygnał dotyczący miejsca przebywania osoby potrzebującej pomocy może uratować ją przed wyziębieniem.

Wykaz PUW w Białymstoku placówek zapewniających miejsca noclegowe - w załączniku

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl