Długi weekend - uwaga kierowcy - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Długi weekend - uwaga kierowcy

Data publikacji 14.08.2013

Nadchodzący długi weekend to dla wielu czas odpoczynku i wyjazdów. Niestety sierpień jest też miesiącem, kiedy w wypadkach drogowych ginie najwięcej osób. Podlascy policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich o ostrożność i rozwagę. Pamiętajmy – bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.

Podczas zbliżającego się długiego weekendu (15-18 sierpnia) ruchu pojazdów na drogach naszego województwa wzrośnie, zwłaszcza na głównych ciągach komunikacyjnych. Wzmożony ruch, wolny czas i często rozkojarzenie sprzyja niestety większej liczbie wypadków drogowych. Podczas ubiegłorocznego sierpniowego weekendu na terenie województwa podlaskiego w 148 zdarzeniach drogowych (8 wypadków i 140 kolizji) 8 osób zginęło, a 4 zostały ranne. Analizując wypadki drogowe z kilku ostatnich lat widać, że to właśnie w sierpniu na naszych drogach ginie najwięcej osób (2012 rok – 25, 2011 rok – 22, 2010 rok – 23). W związku z tym podlascy policjanci ruchu drogowego uczulają na zachowanie bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w tym miesiącu. Funkcjonariusze radzą także o czym warto pamiętać, aby bezpiecznie poruszać się po drogach:

 • bezpieczeństwo podróży zależy głównie od Ciebie,
 • nie ryzykuj przekraczając prędkość i wyprzedzając w miejscach niebezpiecznych,
 • korzystaj z pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych,
 • każda ilość alkoholu wpływa na koncentrację, a kierowanie w stanie nietrzeźwości to przestępstwo,
 • wybierając się w dłuższą podróż pamiętaj o przerwach na odpoczynek,
 • zadbaj o właściwy stan techniczny pojazdu,
 • gdy widzisz, jak ktoś jedzie niebezpiecznie poinformuj Policję (997,112) – być może uratujesz komuś życie.

Mundurowi przypominają również, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 maja 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz.U. nr 147, poz. 1040) w okresie od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno – wychowawczych w szkołach:

 • od godziny 18:00 do godziny 22:00 w piątek,
 • od godziny 8:00 do godziny 14:00 w sobotę,
 • od godziny 8:00 do godziny 22:00 w niedzielę,

oraz w dniach:

 • 14 sierpnia 2013 roku od godziny 18:00 do godziny 22:00,
 • 15 sierpnia 2013 roku od godziny 8:00 do godziny 22:00,

obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Poza autobusami zakaz nie dotyczy także m.in. pojazdów uczestniczących w akcjach ratowniczych, usuwaniu awarii, pracujących przy budowie dróg i mostów, przeznaczonych do przewozu żywych zwierząt, prasy, szybko psujących się artykułów, lekarstw, środków medycznych itp..

Podlascy policjanci, szczególnie podczas nadchodzącego długiego weekendu, będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących. Nie będzie tolerancji dla kierujących przekraczających dopuszczalną prędkość, wyprzedzających niezgodnie z przepisami, niekorzystających z pasów bezpieczeństwa oraz tych decydujących się na jazdę po spożyciu alkoholu. Należy pamiętać, że w przypadku stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym funkcjonariusze będą także zatrzymywać kierującym prawo jazdy.

PAMIĘTAJMY – BEZPIECZEŃSTWO TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA !!!

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl