Kolejny „Semafor” na Podlasiu - Aktualności - KPP Sokółka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny „Semafor” na Podlasiu

Data publikacji 06.12.2013

Prawie wszystkie wypadki na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy. Pamiętajmy, samochód nie ma żadnych szans w spotkaniu z lokomotywą, a podróżujący w nim ludzie najczęściej doznają poważnych obrażeń ciała lub giną. Jak zachowują się kierowcy na takich przejazdach sprawdzali, w całym województwie w ramach akcji „Semafor” – podlascy policjanci.

Przez cały wczorajszy dzień policjanci z podlaskiej „drogówki” już po raz kolejny prowadzili akcję „Semafor”. W jej ramach, kontrolowali zachowanie kierowców na przejazdach kolejowych w całym województwie. Zwracali również szczególną uwagę na zachowania pieszych. W trakcie trwających od godziny 6 do 22 działań mundurowi skontrolowali przeszło 370 kierujących pojazdami oraz 31 osób pieszych. W rezultacie funkcjonariusze ujawnili 233 wykroczenia, z czego  62 dotyczyły niestosowania się przez kierujących do znaku „STOP”. Za te i inne wykroczenia policjanci ukarali mandatami 209 osób, a w 7 przypadkach sporządzone zostały wnioski o ukaranie do sądu. Dodatkowo zatrzymali 1 kierującego, który zdecydował się na jazdę po spożyciu alkoholu.

Statystyki wskazują, że większość zdarzeń drogowych, do których dochodzi na torach powodują nieostrożni kierowcy. Jedną z głównych przyczyn tych wypadków jest niezastosowanie się do znaku „STOP” oraz wjechanie na tory, gdy zapory są już opuszczane. Z policyjnych obserwacji wynika również, że kierowcy, którzy po raz pierwszy jadą przez przejazd kolejowy zazwyczaj stosują się do ustawionych tam znaków drogowych „STOP”. Niestety dość często zdarza się, że ci sami kierujący pokonując ten przejazd po raz kolejny popadają w rutynę i lekceważą znaki drogowe oraz bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Szczególnie jest to widoczne na przejazdach niestrzeżonych, na których ruch kolejowy odbywa się sporadycznie. Na terenie naszego województwa znajdują się 584 przejazdy kolejowe, z czego 530 to przejazdy niestrzeżone. Dlatego też funkcjonariusze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie znaków drogowych. To może ustrzec kierowców oraz pasażerów przed tragicznymi następstwami wypadków.

- źródło informacji - www.podlaska.policja.gov.pl

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.sokolka.policja.gov.pl